• çift anadal

  30.
  bir işletmeci olarak hukuk fakültesinde yapacağım olay. *
  1 -1 ... demlenmisportakalkedisi
 • günümüzdeki en büyük insan

  10.
  henüz büyüklüğünün farkında olmayandır.
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • cien anos de soledad

  86.
  adıyla tezat düşen kitap. karakter olarak bir hayli kalabalık. olay örgüsünde boğulup gitmeniz olası. okurken karakterleri not almanızı tavsiye ederim. fazla akıcı bir anlatımı yok; ama büyülü gerçekçilik adına aldığı nobel edebiyat ödülünü de fazlasıyla hakeden bir kitap. yazarın kitapla ilgili yaptığı yorumu da mutlaka okuyun derim.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • yulaf ezmesi

  8.
  bana dukan diyetini hatırlatan yiyecek.
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • cep telefonuyla konuşurken gezinen kişi

  21.
  kendisine gezindiğini söylediğinizde inkar edecek olan kişidir. babamdır.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • vsco cam

  1.
  iphone kullanıcıların beğenerek kullandıkları bir fotoğraf uygulaması. fotoğrafa sade ve pastel bir hava katan filtreleriyle benim de fazlaca ilgimi çekmiş bulunmakta. yakın zamanda android kullanıcılarının da beğenisine sunulacakmış. keyifle bekliyoruz efendim.

  şöyle de tanıtım şeysi var;

  http://vimeo.com/40960348 *
  3 ... demlenmisportakalkedisi
 • babaya kızıp yemek masasını terk etmek

  29.
  hadise bir şeyler yemeden başlamışsa eğer akabininde buruk bir tokluk hissi de yaşatan trip halidir.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • fikir çatışması

  3.
  insanın ufkunu açan durumlardan. fikrini beyan ederken ''vay ben neymişim'' keşfini yaşamanız olası.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • kerem gibi

  31.
  yanınıza kahvenizi de alarak yalnızlığınıza eşlik edecek bir güzel mabel matiz şarkısı.
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • nekropsi

  36.
  yaptiklari şarkıları bir kere dinlemek bu insan grubunun başka ikamesinin olmadığının en buyuk ispati. ben bugun bunu* dinledim. nöronlarim hala saglam.
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • gel demedim ki

  5.
  tatlı bir bencilliğin yanında biraz da isyan, sanırım bu şarkıyı tanımlayabilecek kelimelerden olsa gerek. ara ara dinlerim keyif verir.

  yüzyüzeyken konuşuruz
  ... demlenmisportakalkedisi
 • doğu dan uzakta

  10.
  --spoiler--

  iki taraf da kusurlu demek, mutlaka yüzde elli yüzde elli manasına gelmez. esas şu manaya gelir: niçin ötekilerin kazanıp bizim kaybettigimizi anlamaya çalışalım. bana diyorsun ki: ülkelerimizi istila ettiler, isgal ettiler, bizi aşağıladılar. aklıma gelen ilk soru şu: bunları yapmalarını niye engelleyemedik? yoksa biz şiddet karşıtıyız da ondan mı? hayır, değiliz. o zaman nasıl oldu da bizi istila edip, boyun eğdirip, aşağılayabildiler? bana diyeceksin ki, çünkü biz zayıfız, bölünmüşüz, örgütsüsüz, teçhizatımız yetersiz. iyi de niye zayıfız? niye batı'nınkiler kadar güçlü silahlar üretmekten aciziz? sanayimiz niye geri? sanayi devrimi niye bizde degil de avrupa'da gerceklesti? niye biz az gelismis, zayıf ve bağımlı ülkeler olarak kaldık? başkalarının suçu, başkalarının suçu diye hiç durmadan yineleyebiliriz. ama er geç kendi eksikliklerimizle, kendi kusurlarımızla, kendi sakatlıklarımızla yüzlesmemiz gerekecek. er geç kendi yenilgimizle, bizimki gibi bir medeniyetin uğradığı devasa tarihsel bozgunla yüzleşmemiz gerekecek.

  --spoiler--

  romanın içinden, her bireyin kendisini sorgulaması gereken cümleler. savaş sonrası ülkesini terk eden, arafta kalmış bir adam ın hikayesi.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • dikanda

  4.
  Gayet renkli ve hos ezgileri, cesitli kulturlerle pekistiren grup. Degisik usluplariyla dikkatimi cekmislerdir.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır

  17.
  öncelikle benim dikkatimi çeken bir ayrıntı hakkında spoiler vermek istiyorum;*
  kitabın ismi gerçekten ilgimi çeken başlıca unsur. ilk okunduğunda yazar burada ne ima etmek istemiş diye anlamaya çalışırken, başlığın öyle bir mesaj verme kaygısı taşımadığını okuduğumda farkettim.

  kitabın adının konmasını şöyle dile getirmiş yazarımız; ahmet şerif izgören:

  --spoiler--

  1987 yılı; nejat, oğuz ve bülü okuldan kıkırdayarak geldiler. bir çeviri imtihanı... olay onların okulu dil tarih'te mi yoksa açık öğretim imtihanlarında mı olmuş, orasını hatırlamıyorum. cümle şu: ''elephant is the only animal in the world with a trunk'' , yani ''fil dünyada hortumu olan tek hayvandır.'' öğrencilerden biri bunu ''şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır.'' diye çevirmiş, yıllarca aklıma geldikçe pıh pıh güldüm.

  --spoiler--

  itiraf etmem gerekirse kişisel gelişim kitaplarını her zaman gereksiz bulmuşumdur. çünkü içinde okuduğum her bir ayrıntı ''bunu ben biliyordum'' silsilesi şeklinde devam eder, ve etkisi kitap okuduktan bir beş dakika sonra geçerdi. ancak bu kitap, beni bu konuda yanıltan nadir kitaplardandı.

  fillere olan ilgimden dolayı bir arkadaşımın hediye etmesiyle tanıştım bu kitapla. sade, anlaşılır herkesin gayet rahatlıkla okuyabileceği bir kitap olmuş. kitabın üslubu, fiyakalı olmaktan ziyade samimiyet ağırlıklı. ve elinize aldığınızda hemen bitirebileceğiniz şekilde akıcılığı var. çok aman aman diye övebileceğim bir kitap olmasa da okunmaya değer olduğunu düşünüyorum. ayrıca alt başlıkların içinde yer alan, günlük hayattan alınmış olay ve hikayeler ayrıca okunmaya değer.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • büyüdükçe özlenen şeyler

  926.
  ipi poşete bağlayıp, balkondan uçurunca mutlu olabiliyodum ben. o mutluluğumu özlüyorum işte.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • avaze gonjeshk ha

  27.
  küçük ayrıntılarla insana insanlığa büyük dokunan film.
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • yaşım çocuk

  9.
  ''bir hayal burktum en sol yerimden'' der mabel matiz.. en kırılmayası yerden burkulur ya bu yürek.
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • havf

  3.
  şöyle bir şey okudum havf üzerine,

  "Havf hiçliği ifşa eder.

  Havf içinde boşlukta yüzüyoruz. Daha açıkça; Varlık bütünlüğü ile kayıp eridiği için havf bizi boşlukta dolaştırıyor. Biz de birlikte kendimizden sıyrılıyoruz. Bu suretle bizzat biz ,varolan insanlar, varolanın ortasında kendimizden geçip eriyoruz. Bunun içindir ki esas bakımdan, “sana” ve “bana” değil, “birisine” birşeyler olur. Hiçbir şeye tutunulması mümkün olmayan boşlukta kalmanın sarsıntısı içinde yalnız varolmak, daha mevcuttur.
  Havf içinde dil tutulur. Çünkü varolan, bütünlüğü içinde erir ve hiçliğin baskısı kendini hissettirir. Ve onun varlığı karşısında “dır” demek susar. Havf içinde bize bir şeyler olduğu zaman, çok vakit boş sükutu, gayesiz kelimelerle ihlal etmeyi aramaklığımız sadece hiçliğin mevcudiyetinin delilidir."

  Martin Heidegger
  1 ... demlenmisportakalkedisi
 • maher zain

  13.
  sesinde huzur saklı olan, güzel insan.

  saatlerce dinleyip de, bıkmadıklarımdan olsun bu da '' http://www.youtube.com/watch?v=61C6FxprHuY+ ''
  2 ... demlenmisportakalkedisi
 • the world in 2 minutes

  2.
  üşenmeden herkesin tek tek izlemesi gereken videolar serisi. ülkelere ayrı bir sempati katmış.
  ... demlenmisportakalkedisi
 • yeni şeyler getiriyorum